Premotavanje: Na današnji dan odigrano jedno od najboljih finala u istoriji evropskih takmičenja!

Tog 16. maja, pre tačno dve decenije, Liverpul i Alaves odigrali su utakmicu za pamćenje! Dupke pun Vestfalen je te večeri bio svedok istorije. Nestvarnih devet golova u utakmici prepunoj naboja i tenzije koju su Redsi dobili sa 5:4 (3:1)! Da, dobro ste pročitali, devet golova! Zvuči kao partija malog fudbala, a u stvari je bilo finale kupa UEFA.

Za Liverpul, ovo je bilo prvo finale još od 1985. godine, kada su nakon tragedije na Hejselu dobili zabranu nastupa u Evropi. Sa druge strane, Alavesu je ova utakmica bila prvo, a do dana današnjeg i jedino, finale u nekom evropskom takmičenju.

Na putu do finala pred ekspedicijom Žerara Ulijea poklekli su Rapid iz Bukurešta, Slovan Liberec, Olimpijakos, Roma, Porto i u polufinalu Barselona. Za Redse je ovo bila prilika da prvi put u svojoj istoriji osvoje “triplu krunu” u kupovima, nakon već osvojenih trofeja u FA i Liga kupu. Plavi iz Baskije su redom izbacivali Gazijantep, Lilestrom, Rozenborg, Inter iz Milana, Rajo Valjekano i Kajzerslautern. Ovo finale im je bila šansa za do tada najveći uspeh u klupskoj istoriji, u prvoj sezoni igranja nekog takmičenja u Evropi.

Utakmica u Dortmundu krenula je ranim pogotkom za Liverpul. Rajan Babel je već u trećem minutu iskoristio centaršut Mekalistera i glavom smestio loptu u mrežu. Minut kasnije, Emili Heski je mogao da udvostruči prednost crvenima, ali je Martin Eerera sigurno intervenisao. Prva šansa za Alaves viđena je u 12. minutu kada je Oskar Telez sa ivice kaznenog prostora izveo slobodan udarac, bezuspešno. Tri minuta nakon toga kapiten Redsa Stiven Džerard postiže drugi pogodak za svoju ekipu snažnim udarcem po zemlji. U 26. minutu Alaves stiže do gola. Alonso koji je zamenio povređenog Egena nadvisio je Rajana Babela i glavom postigao gol. Odmah nakon gola plavi su imali odličnu priliku za izjednačenje, međutim, Henčoz je ispucao loptu iz šesnaesterca i otklonio opasnost. U 35. minutu ponovo šansa za Alaves, Moreno je ima sjajnu priliku da matira Vestervelda kada je izbio sam ispred njega, ali golman Liverpula se proslavio. Pet minuta je prošlo, Majkl Oven je biva srušen u kaznenom prostoru nakon što je umakao protivničkim defanzivcima. Mekalister je sigurno izveo penal i vratio svom timu dva gola prednosti pred odlazak na odmor.

U nastavku igre, Alaves je bio taj koji je bolje startovao. Igrao se 47. minut kada je Moreno savladao Vestervelda nakon centaršuta Kontre. 120 sekundi kasnije, šok! Alaves stiže do izjednačenja, 3:3! Moreno postiže svoj novi pogodak, ovog puta direktno iz slobodnog udarca, lopta je prošla ispod živog zida i golman crvenih je bio nemoćan. Nakon gola došlo je do izmena u obe ekipe. U 72. minutu Liverpul vraća prednost. Nakon asistencije Mekalistera Fauler je postigao gol. Hladan tuš za Redse desio se dva minuta pred zaustavno vreme, Krojf je nakon kornera ubacio loptu u mrežu. Rezultat je 4:4! Kakva utakmica, igraće se produžeci!

U produžetku se igralo na zlatan gol, što je značilo da ekipa koja prva postigne gol, osvaja trofej. U prvom delu Alaves je ostao sa 10 igrača na terenu, nakon isključenja Magna zbog drugog žutog kartona. Minut pre kraja prvog dela Fauler je mislio da je postigao gol za trofej, međutim, sudija je signalizirao ofsajd. U drugom delu takođe je viđena oštra igra. U 115. minutu novo isključenje za plave. Karmona je dobio drugi žuti karton zbog faula nad Šmicerom. 60 sekundi nakon te situacije pada odluka! Mekalister je uputio centaršut nakon prekida, a Geli smestio loptu u sopstvenu mrežu. Ludnica, 5:4! To je ujedno značilo i konačan rezultat i treći po redu trofej kup UEFA za Liverpul.

Ovaj meč je definitivno upisan u anale evropskog fudbala. Devet golova, crveni kartoni, preokreti, tenzija…Sve ono što su navijači na Vestfalenu mogli samo da požele!