Na današnji dan: Prvenac Aleksa Fergusona na klupi Crvenih đavola

Ser Aleks Ferguson, najuspešniji trener u istoriji engleskog fudbala, na današnji dan pre 31 godinu osvojio je svoj prvi trofej sa ekipom Mančester Junajteda, prvi od ukupno čak 38. U finalu FA kupa savladan je bio Kristal Palas rezultatom 0:1, nakon što je prva utakmica završena 3:3.

Još tokom mandata u Aberdinu se videlo kakvog je kova popularni Fergi. 11 trofeja za osam sezona otvorila su mu vrata najveće pozornice, pa je u jesen 1986. imenovan za menadžera Crvenih đavola. Da se ništa ne ostvaruje preko noći, pokazuje činjenica da je pune četiri sezone čekao na svoj prvi trofej. Četiri sezone uspona i padova, loših rezultata, slabih plasmana, ali strpljene se isplatilo.

Sezonu 1989/90 Junajted je završio na 13. poziciji u prvenstvu. To je bio najslabiji rezultat ekipe nakon ispadanja u niži rang 15 godina ranije. Priliku da koliko toliko poprave utisak đavoli su imali u finalu najmasovnijeg takmičenja u Engleskoj.

Tadašnji format FA kupa je nalagao da se u slučaju nerešenog ishoda igra revanš meč, bez izvođenja jedanaesteraca. Oba meča bila su igrana su na prepunom Vembliju. Prvi meč je igran 12. maja, na kome je viđena prava goleada, 3:3 (1:1).

Ekipa Kristal Palasa je prva stigla u vođstvo. U 18. minutu strelac je bio Geri O’Rajli, lepim udarcem glavom. U 35. minutu, ekipa Junajteda uzvraća udarac. Kapiten Brajan Robson doneo je svojoj ekipi izjednačenje, što je bio i konačan rezultat na poluvremenu.

U nastavku igre, đavoli dolaze do preokreta. Mark Hjuz je bio strelac u 62. minutu. 10 minuta kasnije Ian Rajt, koji je ušao sa klupe, postiže pogodak prošavši kroz dva defanzivca Mančestera i donosi izjednačenje Orlovima. Sa rezultatom 2:2 otišlo se u produžetke. Produžeci nam donose nova uzbuđenja. Ovog puta Orlovi dolaze do novog vođstva nakon novog gola Iana Rajta u 92. minutu. Konačnih 3:3 ostavio je Hjuz pogotkom u 113. minutu i time zakazao revanš meč pet dana kasnije.

Drugi meč bio je sušta suprotnost od onoga što smo videli na prvom susretu. Tvrdu i neizvesnu utakmicu rešio je Li Martin. Gol odluke levi bek Junajteda postigao je u 59. minutu i tako doneo prvi trofej Aleksu Fergusonu kao menadžeru ekipe sa Old Traforda. Ispostavilo se da je taj trofej bio prekretnica za ono što će se kasnije dešavati na crvenoj strani Mančestera pod Fergijevom palicom.