Radonjić usporio Real ali ne dovoljno za pobedu, dramatična završnica i u Tel Avivu

Počela je Evroliga sa prvih pet mečeva nove sezone.

Evroligaški debi Dejana Radonjića na klupi Panatinaikosa završio se porazom od Reala na svom terenu – 68:71 (22:23, 15:15, 14:16, 17:17). Očekivano i logično, Zeleni su pokušali da uspore meč i nateraju rivala na ritam koji bi mu manje odgovarao. To im je i polazilo za rukom, sem jednog kratkog naleta u prvoj četvrtini kada su Blankosi imali plus osam gledali smo rezultatsku klackalicu. Problem za Radonjićevu ekipu je što nije imala napadačka rešenja u poslednja dva minuta, Musa sa dva pogotka i Ljulj trojkom omogućili su svom timu relativno mirnu završnicu.

Dramatičnu završnicu videli smo i u duelu između Makabija i Žalgirisa – 84:83 (30:27, 16:21, 25:17, 13:18). U Tel Avivu smo videli baš sve, periode efikasne košarke, periode tvrđeg ritma, momentum obe ekipe. Imali su gosti plus sedam u jednom delu prvog poluvremena, Makabi čak i dvocifreni plus u trećoj četvrtini i dobrom delu četvrte. Vratio se Žalgiris, čak i poveo, Poitres je sa dva bacanja na minut i 11 do kraja povratio minimalnu prednost Makabiju, ispostaviće se da su to bili poslednji poeni na utakmici.

Ako se po jutru dan poznaje, novi Fenerbahče je u Minhenu najavio da će biti kandidat za visok plasman – 62:74 (19:21, 15:19, 12:19, 16:15). Od uvodne serije 7:0 Itudisovog sastava, Bajern je u zaostatku. Bavarci niti jednom nisu izjednačili, pa naravno ni poveli, od druge četvrtine kaskaju sa dvocifrenim minusom, pa s povremenim nagoveštajem da bi mogli da zakomplikuju meč to je bilo sve od njih, Fenerbahče je apsolutno kontrolisao utakmicu. Ni Lučić ni Jaramaz nisu imali svoje veče, partije za zaborav, Gudurić je doprineo pobedi svog tima sa šest poena i pet asistencija.

Olimpija je uz dosta muke opravdala ulogu favorita na gostovanju u Vilerbanu – 62:69 (23:14, 21:27, 10:15, 8:13). Asvel je mnogo bolje počeo, Manekeni su najpre uspeli da pronađu ritam u napadu i uhvate priključak. U drugom poluvremenu niko nije blistao ali činjenica da je domaćin sveden na samo 18 poena u drugoj polovini meča jasno govori šta je prelomilo isti.

Španski duel u prvom kolu dobila je Baskonija – 71:81 (21:19, 12:20, 23:20, 15:22). Prve dve četvrtine imale su skoro identičan tok, mnogo bolji početak Valensije, gosti se u nastavku vraćaju ili preuzimaju primat. S izuzetkom kraja trećeg i početka poslednjeg kvartala Baskonija se pitala za sve u drugom poluvremenu, držala prednost, odbila te kraće nalete Slepih miševa, zatim i meč definitivno prelomila. Marinković je upisao pet poena na prvom meču u Evroligi ove sezone.

Panatinaikos – Real Madrid 68:71 (Vilijams 15, Li 12 – Tavares 14, 6sk, Musa 13)

Makabi – Žalgiris 84:83 (Kolson 16, 6sk, Braun 13, 11as – Evans 17, Hejs 16, 9sk)

Bajern – Fenerbahče 62:74 (Hanter 18, 8sk, Vajler-Bab 12 – Džekiri 15, 6sk, Kalates 12)

Asvel – Olimpija 62:69 (De Kolo 18, Lajti 12 – Beron 18, Meli 16)

Valensija – Baskonija 71:81 (Rivero 14, 6sk, Prepelič 12 – Kotsar 21, 9sk, Gedraitis 19, 7sk).