AdmiralBet ABA liga danas ulazi u možda najznačajniju fazu svog novijeg razvoja – Skupština regionalnog takmičenja zakazana je u online formatu, a glavna tačka dnevnog reda biće eventualno proširenje lige na 18 ili 20 klubova.
U fokusu će se naći izveštaj Radne grupe, sastavljene od predstavnika Partizana, Crvene zvezde, Budućnosti, Cedevita Olimpije, Mege i Cibone, koji će izložiti zaključke i predloge kriterijuma za potencijalno širenje. Kako piše Sport Klub, predlozi će uključiti i moguće finansijske uslove za nove članove, s obzirom na to da ulazak u ligu neće biti moguć bez specijalnih pozivnica koje se naplaćuju.
Prošlog leta je klub iz Dubaija za pozivnicu izdvojio čak 1,7 miliona evra, a sada se spekuliše da bi novi kandidati mogli da plate između 200 i 500 hiljada evra, iako tačne cifre još nisu poznate.
Jedan od ključnih zadataka današnje sednice biće da se:
- Definišu zvanični kriterijumi i iznosi za ulazak
- Pripreme formalne ponude za zainteresovane klubove
- Odredi rok do kada klubovi moraju odgovoriti
Ako zainteresovani klubovi prihvate finansijske i organizacione zahteve lige, uz pažljivu analizu kalendarskih i ekonomskih faktora, postoji realna šansa da AdmiralBet ABA liga dobije novi format i proširi se. Međutim, ukoliko konsenzus ne bude postignut, takmičenje će zadržati postojeći oblik sa 16 ekipa i bez novih učesnika.
U međuvremenu, Mornar je napustio ligu, dok Cibonu očekuju baraž mečevi protiv poraženog tima iz finala ABA 2 lige, gde se sastaju Bosna i Ilirija.
Odluke koje danas budu donete mogle bi u velikoj meri odrediti pravac u kojem će se kretati najjače regionalno košarkaško takmičenje – AdmiralBet ABA liga stoji pred možda ključnim strateškim izborima za svoju budućnost.