NBA liga je već doživela tektonske potrese kada su Los Anđeles Lejkersi u februaru trejdovali Entonija Dejvisa za Luku Dončića, u možda najkontroverznijem potezu poslednjih decenija. I dok su mnogi verovali da će ta razmena lansirati Lejkerse među glavne favorite za titulu, rezultat nije ispunio očekivanja – eliminisani su u prvoj rundi od Minesote posle samo pet utakmica.
Ipak, kako prenose brojni američki izvori, Lejkersi ne planiraju da stanu. Planira se još jedan spektakularan potez, koji bi mogao da zaljulja celu NBA scenu – dovođenje Janisa Adetokunba i formiranje trojke kakva se retko viđa: Lebron – Luka – Janis.
Grčki reprezentativac se, nakon eliminacije u prvoj rundi doigravanja od Indijana Pejsersa, već sastao sa čelnicima Milvokija i navodno bi bio spreman da pređe u Lejkerse ukoliko se dve franšize dogovore.
Njegova budućnost u Milvokiju nikada nije bila neizvesnija. Baksi su doživeli debakl protiv Indijane (4:1), a izvori iz NBA lige tvrde da je Janis već započeo ozbiljne razgovore sa rukovodstvom tima o pravcu kojim klub ide.
U trenutku kada je Janis Adetokunbo i dalje u MVP formi, Milvoki deluje kao tim koji gubi korak sa konkurencijom – Boston, Indijana i Klivlend su trenutno ispred njih, a uprava Baksa sada stoji pred teškom odlukom: zadržati zvezdu po svaku cenu ili povući još jedan hrabar potez?
Ta operacija, u svakom slučaju, ne bi bila jednostavna – ni za Bakse, koji bi morali da objasne navijačima zašto se odriču svog najvrednijeg igrača (a prethodni slučaj Dončićevog odlaska iz Dalasa dodatno otežava situaciju), niti za Lejkerse, koji bi morali da se odreknu više igrača i pikova na draftu.
Prema pisanju medija, Lejkersi su već pripremili paket ponude koji uključuje: Ostina Rivsa, Ruija Hačimuru, Džereda Vanderbilta, Daltona Knehta, pik prve runde iz 2031. godine i pravo zamene pika prve runde iz 2026.
Takođe, novopečeni predsednik Lejkersa, Rob Pelinka, morao bi da izvrši pravi finansijski manevra kako bi uklopio Janisovu ogromnu platu u platni budžet tima. Adetokunbo je ove sezone zaradio 48,7 miliona dolara, a ima ugovor na još dve godine: 57,6 miliona za 2026. i 62,2 miliona za 2027, dok za 2028. ima opciju igrača u iznosu od 66,8 miliona.
Ako sve kockice padnu na mesto, NBA bi mogla da dobije jednu od najubojitijih velikih trojki u istoriji. Lebron Džejms, potencijalno u svojoj poslednjoj sezoni, Luka Dončić na vrhuncu, i Janis Adetokunbo rasterećen glavne uloge – to bi moglo da donese novu eru dominacije za Lejkerse.
Do tada, NBA svet zadržava dah, čekajući da vidi hoće li Lejkersi zaista izvesti još jednu šokantnu razmenu, ili će Janis ipak ostati veran Milvokiju. U igri su i druge ekipe – Hjuston Roketsi, San Antonio Sparsi, Toronto Reptorsi i Bruklin Netsi – ali se čini da je Los Anđeles, kao tržište i kao projekat, trenutno najprimamljivija destinacija za grčkog superstara.






