Serija A je definitivno izgubila i poslednju šansu da naredne sezone ima pet predstavnika u Ligi šampiona, nakon što je Lacio eliminisan u četvrtfinalu Lige Evrope. Poraz Rimljana od norveškog Bodo/Glimta nakon izvođenja penala označio je kraj nade za italijanske klubove, koji su u borbi za koeficijent ostali ispod crte u odnosu na Englesku i Španiju.
Eliminacijom Lacija u četvrtfinalu Lige Evrope Italija je izgubila i teoretske šanse da naredne sezone u elitnom rangu evropskog takmičenja igra sa pet klubova. Taj broj klubova, nakon poraza Rimljana od Bodo-Glimta, imaće Engleska i Španija, koje su sada sa osvojenim koeficijentima nedostižne za italijanske klubove.
Upravo Bodo/Glimt je svojim šokantnim izbacivanjem Lacija zabrinuo i navijače Crvene zvezde, jer bi eventualni plasman Norvežana u završnicu mogao da zakomplikuje planove za ulazak u grupnu fazu evropskih takmičenja sledeće sezone.
Engleska je neprikosnovena, daleko ispred svih u zbiru osvojenih poena, dok je Španija, uz zavidan broj klubova u završnici svih takmičenja, osigurala dovoljno veliku prednost u odnosu na Italijane. U ovom trenutku, Španija je sakupila 23.250 poena, dok Italija ima 21.187, što znači da je razlika nepremostiva do kraja sezone. Englezi su daleko ispred svih, Španci prate, a sada su i dovoljno distancirani od klubova Serije A te će naredne sezone definitivno dati pet klubova u Ligi šampiona.
Kao dokaz jačine ovih liga, dovoljno je pogledati spisak timova koji su ostali u evropskim takmičenjima. Premijer liga, La Liga i Serija A imaju najviše klubova u završnici: Inter, Barselona, Arsenal u Ligi šampiona; Totenhem, Mančester junajted, Atletik Bilbao u Ligi Evrope; dok su u Ligi konferencije prisutni Čelsi, Fiorentina i Betis.
Što se tiče domaćeg plasmana, da se Serija A danas završi, mesta u Ligi šampiona bi zauzeli Inter, Napoli, Atalanta i Juventus. Međutim, trka je i dalje otvorena jer u konkurenciji za elitu ostaju Bolonja, Lacio i Roma, dok Fiorentina i Milan imaju najmanje šanse da se domognu četvrtog mesta.
Italijanski klubovi sada moraju da se fokusiraju na završnicu sezone u domaćem prvenstvu i pokušaju da obezbede što bolji plasman, jer je jasno da će naredne sezone Evropa gledati pet engleskih i pet španskih timova u elitnom rangu, dok će Serija A ostati na četiri.






