Zvezdan Terzić, generalni direktor fudbalskog kluba Crvena zvezda, izazvao je pravu buru u domaćoj sportskoj javnosti svojim nedavnim izjavama. fokusirajući se na finansiranje sportskih klubova u Srbiji. U opširnom intervjuu za Max Bet Sport, jedan od čelnih ljudi crveno-belih kritikovao je, kako on vidi, neopravdanu pomoć države košarkaškim sekcijama Crvene zvezde i Partizana, tvrdeći da je to na štetu fudbalskog kluba.

Njegovo izlaganje počelo je poređenjem gledanost Evrolige fudbalske Lige šampiona, gde je fudbal, prema njegovim rečima, neprikosnoven.

Crvena zvezda igrajući Ligu šampiona ne samo što dobije 35 miliona evra i unese ih u Srbiju, nego je rejting gledanosti utakmica crveno-belih širom Evrope ogroman i to nema cenu kakvu promociju klub radi za Republiku Srbiju. U košarci, kada igrate Evroligu, ne da dobijete 35 miliona evra, već morate da platite 700 hiljada ili 1,5 miliona evra da igrate. Košarka u evropskim okvirima nikoga ne interesuje, televizijski šer je nikakav.

Terzić je dalje potkrepio svoje argumente primerom iz Španije:

Pre nekoliko dana sam bio u Madridu i pričao sa dečkom iz marketinga koji tamo živi koji kaže da kada se igra košarkaška utakmica Real Madrida i Barselone gledanost je 150 hiljada ljudi, dok je gledanost fudbalske utakmice ovih timova 10 miliona ljudi. Shodno šeru od televizijskih prava, pravi se finansijski kolač“, istakao je Terzić.

Prema Terzićevom mišljenju, fudbalski klub Crvena zvezda je sav svoj novac zaradio, za razliku od košarkaških klubova koji, po njemu, zavise od državne pomoći.

Fudbalskom klubu Crvena zvezda niko nije poklonio ovaj veliki novac, ona ga je zaradila, fudbal ima svog konačnog korisnika koji hoće da plati da gleda Crvenu zvezdu. Tako UEFA deli deo kolača svim učesnicima. U košarci nema Evroliga odakle da da. To nikoga u Evropi ne zanima. To je tržište, zakon ponude i tražnje. To nije na adekvatan način preslikano u državi Srbiji gde košarkaški klubovi ne reprezentuju na pravi način Republiku Srbiju jer gledanost mečeva Crvene zvezde i Partizana je veoma mala u evropskim okvirima. Neka kažu kolika je gledanost utakmica Evrolige u Evropi. Kolika je gledanost utakmica u Ligi šampiona, pa i Crvene zvezde. Zato mislim da se to na pravi način ne vrednuje i da je FK Crvena zvezda jako oštećen zbog košarkaških klubova Crvena zvezda i Partizan jer uzimaju ogroman deo kolača od države. Moje je kao prvog čoveka kluba da ovo narod zna, a ne tražimo novac od države“.

Shares:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *