Zvanično, prvo pojačanje Crvene zvezde za novu sezonu je Čima Moneke, sigurno jedno od najzvučnijih ovog leta. Iako je čitavo prošlo leto koketirao sa Partizanom – manje javno, a više kroz medijske glasine, aktuelna sezona, čiji se kraj približio, donela je potpuno drugačiji ishod. Poznato lice ovdašnje publike, specifičan karakter, atraktivan na rečima i obruču, Moneke, prvo je pojačanje Crvene zvezde. Još tokom takmičarske godine, bilo je jasno da će košarkaš promeniti sradinu, a put ka obećanoj zemlji odveo ga je tamo gde se najviše i spominjao – u Beograd!
Iako je kvalitet današnjih hitova prilično diskutabilan, karakter stiha jedne domaće pesme kroz koju se prepoznao i Nigerijac (snimivši instagram story kako je sluša) odlično se uklopio u njegove afinitete. Pustivši deo pomenute numere – sve ti drugi nude, da imaju te – Moneke je verovatno nesvesno najavio svoju budućnost. Tražena roba na tržištu, ponuđena svakom, često ode u ruke onom ko najviše plati. Tako je igrač sedeo na dve stolice, tražio što povoljnije uslove i na kraju spojio lepo i korisno.
Igraće u prestonici evropske košarke, pred neverovatnom atmosferom i opet imati itekako značajnu ulogu u timu sa visokim ambicijama. Teško da je mogao odabrati izazovniju priliku za iskorak u karijeri i preuzimanje baklje kapitalnog dolaska. Reprezentovanje Partizana i Zvezde nije samo puko odrađivanje profesionalnog angažmana – to je osećaj pripadnosti i privilegija koju dobijaju odabrani. Od momenta kada dogovorite saradnju, svaki postupak, čin, izrečena tvrdnja nose posebnu važnost i izazivaju nesagledive posledice. Moneke je u Baskoniji demonstirao da se ne boji pritiska, ali ovo je totalno drugačija sredina, neuporediva sa bilo čim što je do sada doživeo.
Čima ulazi u prave igračke godine, kada iza sebe ima iskustvo nastupa u NBA ligi i dovoljno pređenih kilometara u Evroligi. Gladan je dokazivanja i svestan da mu nedostaju trofeji. Faktor ličnog pristupa poklapa se i sa klupskim tendencijama. Zvezda jeste napravila izvestan presedan na kontinentalnom planu, izborila plej–in i konačno pokazala konkurentnost. Sigurno se moglo i više, kao i manje. Ipak, završnica sezone, te jako bledo i porazno izdanje u domaćim okvirima, možda rezultatski nisu napravili takvu štetu, ali sa stanovišta istorije i brenda koji postoji, preko nekih stvari se ne prelazi.
Moneke će nema sumnje doneti preko potreban mir među navijačima, a već se oglasio u svom stilu i najavio obećavajuću saradnju. Ako se uzme u obzir da je rukovodstvo dogovorilo uslove sa još par igrača, logika kaže da je sa razlogom baš prvo promovisan Čima. Njegovo ime je neophodan deo za popunu slagalice i takođe početak novog poglavlja koje će se pisati na Malom Kalemegdanu.
Za razliku od Džabarija Parkera, kome smo posvetili prevashodno ofanzivni segment, treba reći da je Moneke dijametralno suprotan profil košarkaša. Osim što su im biografije totalno atipične – Parker je važio za glavnog srednjoškolskog talenta Sjedinjenih Država, dok je Čima detinjstvo proveo u Australiji, postoje znatno eksplicitnije razlike. Veliko pojačanje Crvene zvezde nikada nije važio za elitnog šutera, na koledžu je šut za tri poena bio vrlo retka pojava, a i za vreme relativnog kratkog zadržavanja u NBA ligi završavao je oko obruča. Iako je visok koliko i Dante Egzum, inače saigrač i dobar prijatelj iz ranih tinejdžerskih dana, Moneke je bliži vršenju uloge niske petice nego krila.
Štaviše, ne bi bilo ogromno iznenađenje da ga vidimo ponekad na poziciji centra, s obzirom da se aktivno pominju dolasci Semija Odželeja, a tu je i Nikola Kalinić kao domaća, proverena opcija. Elem, Čima se etablirao kao vazdušna opasnost, sposoban da preuzima niže i hitrije od sebe, a opet i adekvatno mobilan da prenosi loptu i organizuje ulazak u napad. U odnosu na Parkera koji je surovi strelac, spot up mašina iz kornera i ubojit na niskom postu, Moneke obožava tranziciju, trčanje u leđa protivniku i poene iz druge šanse, nakon skoka i borbe pod samim košem.
Statistički gledano, ostvario je dve, prilično slične sezone u Vitoriji. Istini za volju, kvalitetniji je reper godina pod Duškom Ivanovićem, jer je Baskonija igrala bolje, plasirala se u plej–of Evrolige i pritom je Moneke zaista dominirao. Pod komandom Pabla Lasa, tim je doživeo značajan pad, prva violina i najbolji strelac takmičenja – Markus Hauard bio je bleda senka istog igrača, dok se sam Čima više oslanjao na individualne kreacije. Uzeo je gotovo 50 trojki više, uz manje šuteva za dva poena, što znači da je igrao primarno za sebe i verovatno zbog timskog rezultata gledao da podigne cenu pred izlazak na tržište. Poput Džabarija, propustio je svega jednu utakmicu u dve sezone, pa je i to odličan pokazatelj fizičke spremnosti, uz nemali broj obrtaja i nivo opterećenja na dva fronta.
AdmiralBet ABA liga ne može još uvek da se uporedi sa ACB–om, ali valja istaći zakonitost da večiti ovog leta kupuju u Španiji, svesni mnogo većeg inteziteta koji postoji na Pirinejima. Moneke je u Baskoniji stekao baš ono što je i tražio – loptu za sebe, igru u tranziciji i sredinu imunu na grešku. Sada dolazi na tlo totalno drugačijih shvatanja, gde se svaka greška pamti i skupo plaća, a prostor za simultanke teško dobija.
Biće interesantno da ispratimo kako će Zvezda rešiti nominalno poziciju petice. Filip Petrušev ostaje aktulna priča, čija sudbina eto drugu godinu zaredom nema definitivno rešenje. Ukoliko bi rođeni Beograđanin ostao u timu, Janis Sferopulos bi imao kompatibilni tandem na poziciji 4 i 5, prodorne igrače i vrlo aktivne na skoku. Naravno, biće interesantno kako sakriti šuterske nedostatke, jer se pretpostavlja da će napad predvoditi ponovo Kodi Miler.Mekintajer, dok se pominje i potpis Tajsona Kartera, još jednog fizikalca, sposobnog da uleti kao šilo i eksplozivno poentira. Takođe, upitnih procenata spolja.

Defanzivno gledano, Moneke je sve što Zvezdin stručni štab želi. Grčki stručnjak preferira odbranu sa preuzimanjem i tu je nigerijski košarkaš odličan pogodak. Dobro čita protivničke akcije, pravovremeno iskače i anticipira kretnju bekova. Nešto je lošiji kada dozvoli igru pod košem, s obzirom da nemu tu visinu koja bi omogućila ravnopravnu borbu. Beleži skoro šest skokova po utakmici, od toga gotovo četiri defanzivna, što će u privremenom ili dužem odsustvu Džoela Bolomboja, te nedefinisanom podelom snaga u reketu dosta značiti. Videćemo da li će Zvezda zaista na poziciji krilnog centra imati Monekea i Odželeja, a sa produženom rukom Kalinića, s obzirom da su sva trojica iskusni evroligaški igrači, platežno ozbiljnih ugovora i garantovanih minuta u elitnom takmičenju.
Na kraju, kako je i istakao Moneke, u izjavi za medije po potpisivanju, Zvezda je bila najodlučnija da angažuje dugo čekano ime. Čima jeste veliko pojačanje i svestan je očekivanja javnosti. Crveno–beli su napravili pomak u Evroligi, stigli do praga, ali je u odsudnom času ponestalo snage. Vreme je da Čima donese neophodnu energiju i na pogon nigerijske bande otvori vrata raja plej–ofa.






