Poraz u Atini ostavlja gorak ukus ponajviše zbog toga što je Crvena zvezda tri četvrtine igrala sjajnu košarku protiv Panatinaikosa. Može da se raspravlja o tome ko je (sve) kriv za pad u poslednjem kvartalu, uzalud je. Jednostavno, crveno-beli su bili padu skloni kao celina.
Kad Panatinaikos ubaci u brzinu više, teško im je odupreti se. Pogotovo na njihovom terenu. Možda je Zvezda mogla pametnije u nekim trenucima, žaliće se za nekim otvorenim šutevima i zicerima. Postavljaće se pitanja da li bi koja trojka ili polaganje više slomili duh protivniku, kako god, ponavljamo, sve je uzalud u ovom trenutku.
Ako ishod evroligaške sezone ne bude željen i dođe se do pitanja šta bi bilo kad bi bilo, više treba žaliti za mečevima protiv Partizana, Makabija i Bajerna recimo. Sa pristupom kakav je tim Saše Obradovića prikazao protiv rivala iz gornjeg dela tabele, da se tako nastupilo u pomenutim mečevima, sad bi na kontu imali više od ovih 18 pobeda i potpuno otvoren put ka plej-ofu. Ovako, da vidimo šta preostaje.
Taj, možemo ga nazvati Zvezdin paradoks, boljih izdanja protiv jačih rivala i neretko slabijih kad imaju ulogu favorita je za dublju analizu. Ne sad, već nakon sezone, kako god se ona završila. Sada da vidimo šta nosi bliža budućnost.
Na šest kola do kraja Zvezda je deveta. Pozicija i nije toliko bitna na ovako izjednačenoj tabeli. Imamo petougao ekipa sa učinkom od 18 pobeda i 14 poraza. Takođe, imamo i promene koje se tiču prognoza.
Plej-of se sada čini daleko, mada…
Što se tiče plej-ina, ponavljamo, crveno-beli ne bi smeli da dozvole pad koji bi takav plasman doveo u opasnost. Superkompjuter je jasno izračunao, 21 pobeda garantuje prolaz dalje. Ukoliko Zvezda u narednih šest mečeva ne bi uspela da izbori bar tri pobede… Pa, bolje je prećutati.
Ono što se promenilo su predviđanja oko plasmana na peto ili šesto mesto. Kako stoje stvari, prema novim simulacijama, samo 23 pobede garantuju direktan plasman u četvrtfinale. Postoji i računica sa 22 pobede, međutim, tu će biti klackalica. Prognoze su da su skoro podjednake šanse da 22 pobede vode na šesto ili sedmo mesto, tačnije, najbolju poziciju u plej-inu.
Dobra vest je da će u četiri od preostalih šest mečeva Zvezda ući sa oreolom favorita. To su istovremeno i loše vesti. Loše vesti su da ih čekaju dva izuzetno teška gostovanja. Takođe, to su i dobro vesti.
Malo šale, ali Zvezda je zaista napredvidiva onako kako to prethodne rečenice sugerišu. Prva mina ih čeka u Vitoriji, potom meč u Blaugrani u koji neće ući sa zvanjem favorita. Sa kakvom će psihologijom crveno-beli na španski sever, pa na jugoistok, teško je reći. Barem jedan brejk otvara put ka šestom ili sedmom mestu. E sad treba namestiti glavu.





