FudbalLiga šampionaVESTI DANA

Benfika na neverovatan način ščepala prvo mesto, Pariz Sen Žermen ispratio Juventus u Ligu Evrope

Završena je grupna faza Lige šampiona, takmičenje pauzira do 2023.

Loš početak ali pravi završetak, Čelsi sa nizom od četiri pobede završava takmičenje u grupi E na prvoj poziciji. Malo više nas je iznenadilo to da je prvi gol u večernjem terminu postigao Dinamo na Stamford bridžu. Dug napad, lopta ide sa leve na desnu stranu, centaršut na drugu stativu, glavomet unutar peterca, Petković pogađa mrežu. Relativno brzo je Čelsi izjednačio, u 18. minutu, Žoržinjo je poslao dugu loptu, Obamejang je petom dodao do Sterllinga koji je iz dobre pozicije poslao loptu tamo gde je želeo. Plavci su krenuli u ofanzivu i nakon pola sata igre prednost je bila na njihovoj strani, Zakarija je svoj debi ukrasio i prvencem. Ispostaviće se da je to bilo konačnih 2:1 iako je Čelsi mogao da trijumf učini i nešto ubedljivijim.

Vatreno je počelo na San Siru, Milan i Salcburg imali su po jednu veliku šansu u ranoj fazi utakmice. Svoju drugu Rosoneri su iskoristili, Žiru je posle kornera u 14. minutu nadskočio protivničku odbranu. Pokušali su gosti da zaprete, međutim, Milan je taj koji je efektivan, na početku drugog poluvremena Žiru je lepo ispratio centaršut sa desne strane, i glavom poslao loptu ka Kruniću koji je isto tako postigao pogodak. Ovde je sve bilo rešeno u 57. minutu, Leao se šetao sa leve na desnu stranu, ubacio loptu pred peterac, odbitak je Žiru pretvorio u svoj drugi pogodak večeras, goste je dokrajčio Mesijas pred sam kraj – 4:0. Ovim porazom Salcburg se oprašta od elite i seli u Ligu Evrope.

Bes zbog prethodna dva kiksa u Ligi šampiona i onaj u Primeri za vikend Real Madrid je iskalio na Seltiku. U prvom poluvremenu videli smo čak tri penala, Modrić i Rodrigo su one dosuđene za Kraljevski klub iskoristili, Kurtoa je na suprotnom kraju terena pročitao Juranovića, Vatromet je viđen u nastavku, Asensio, Vinisijus i Valverde su tresli mrežu nemoćnog Seltika, Žota je postigao počasni pogodak – 5:1.

Ubedljiv je bio i Lajpcig u Varšavi. Nkunku i Silva su pogađali u ranim fazama oba poluvremena, Šobošlai i Bondarov autogol dokrajčili Šahtjor – 0:4.

Zanimljivo je bilo na Etihadu, pretili su i Mančester Siti i Sevilja a do pogotka su došli najpre gosti, posle pola sata igre. Isko je izveo korner sa desne strane, sa druge stative Mir je lukavo gađao i pogodio. Kombinovani tim Građana izjednačio je u 52. minutu, uz malo sreće otvorio se prostor da Alvarez pošalje pas kroz odbranu a Luis desno iskosa upiše svoj prvenac. Ulazak De Brujnea vrlo brzo je napravio razliku, u 73. minutu videli smo još jednu od njegovih genijalnih lopti, Alvarez je obišao Bona i doneo prednost. Alvarez nije stao na tome, bukvalno je oteo loptu u 83. minutu i asistirao Marezu za konačnih 1:3.

Izdržala je Borusija početni pritisak Kopenhagena, oslobodila ga se i iz prve prilike povela, negde na polovini igre u prvom poluvremenu. Paslak je ubacio sa desne strane, Azar je sebi loptu namestio na volej i uz malo sreće je ona završila u golu. Domaćin je uspeo u finišu prvog dela igre da se izbori za egal na pauzi, pukla je desna strana odbrane Milionera, Kobel je ostavljen na milost i nemilost Haraldsonu koji je postigao prvi gol za danskog predstavnika u Ligi šampiona ove sezone. Oba tima su imala svoje šanse u drugom poluvremenu, ostalo je 1:1.

Kakva ludnica u grupi H! Mnogo bolje je počela Benfika u Haifi, na po deset minuta Ramos je imao dve velike šanse, kod prve je Makabi spasila stativa, kod druge je njegov udarac glavom završio tamo gde mu je bila namera. Pet minuta kasnije suđen je penal za domaćina, Šeri je poravnao rezultat sa bele tačke. Benfika je ponovo povela u 59. minutu, Bah je idealno centrirao sa desne strane, Musi je ostavljeno previše prostora. Grimaldov slobodnjak deset minuta kasnije čini se da je i najavio domaćoj publici da može da se oprašta polako od Evrope, gol Rafe Silve je vrlo brzo to učinio kristalno jasnim. Razbijen je Makabi a o tome svedoči i da je odbrana i peti put katastrofalno reagovala što je kaznio Arauho. Krenula je Benfika po gol razliku koja bi ih izjednačila sa Pariz Sen Žermenom, precizan šut sa distance Žoaa Marija je to i omogućio – 1:6. Po završetku obe utakmice ispostavilo se da je ovaj rezultat Orlovima bio dovoljan za prvo mesto zbog većeg broja golova u gostima.

Odbrana Juventusa je dala razloga za glavobolju Alegriju i navijačima već posle 13 minuta duela sa Pariz Sen Žermenom, Mbape je blago rečeno nasamario nekoliko defanzivaca i sve to završio preciznim udarcem. Krenuli su hrabrije i agresivnije crno-beli, to im se šest minuta pre odlaska na odmor i isplatilo. Lokateli šalje dijagonalu na levu stranu, Kvadrado u padu loptu glavom šalje u peterac, Donaruma je promašio, Bonući uklizao i smestio u prazan gol. Kao da su vesti iz Haife pokrenule Pariz Sen Žermen koji je dodao gas i poveo ponovo u 69. minutu, loše pozicioniranje odbrane Juventusa, Mbape je asistent a Mendeš egzekutor zahvaljujući izuzetno preciznom udarcu sa leve strane. Ovaj pogodak doneo im je tri boda ali nije bio dovoljan za prvu poziciju, verovatno su i sami Sveci ostali zatečeni kako su poslati u donji deo žreba – 1:2.

Dakle, kao prvoplasirani iz svojih grupa u žrebu za osminu finala kao nosioci će se naći Napoli, Porto, Bajern, Totenhem, Čelsi, Real Madrid, Mančester Siti i Benfika. Donji deo žreba čine drugoplasirane ekipe a to su Liverpul, Klub Briž, Inter, Ajntraht, Milan, Lajpcig, Borusija Dortmund i Pariz Sen Žermen. U Ligu Evrope se sele Ajaks, Bajer Leverkuzen, Barselona, Sporting, Salcburg, Šahtjor, Sevilja i Juventus. Evropsko putešestvije za ovu sezonu završili su Glazgov Rendžers, Atletiko Madrid, Viktorija Plzenj, Olimpik Marsej, Dinamo Zagreb, Seltik, Kopenhagen i Makabi iz Haife. Najbolji strelci grupne faze su Kilijan Mbape i Mohamed Salah, obojica sa po sedam pogodaka, sa po četiri asistencije na čelu ove liste su Lionel Mesi, Žoao Kanselo i Diogo Žota.