KošarkaSrbijaVESTI DANA

Mitrović kapitenski, Avramović energetski, početak uspešan!

Uprkos problematičnim periodima, Srbija započela kvalifikacije za Evropsko prvenstvo ubedljivom pobedom – 77:61 (17:20, 19:14, 22:17, 19:10).

Drugi napad gostiju doneo je prvi koš večeras, Jankunen se lepo snašao pod košem na izvođenju. Taj koš je bio skoro pa jedini u dva i po minuta, toliko je trebalo za prvi pogodak našeg tima, trojku Gudurića. Organizacija škripi, šut ne služi, Pešić se nije libio da to kaže na prvom tajm-autu, ranom potrošenom. Dva koša za skoro šest minuta, osam poena zaostatka dovoljno govore. Publika je ovacijama ispratila ulazak Avramovića, s njim je došla i nova energija, njegovom i Avramovićevom trojkom Srbija je prvi put povela, rival je odgovorio sa pet poena do kraja prvog kvartala – 17:20.

Sporiji ritam utakmice očigledno da više odgovara Orlovima, čvrstom odbranom drže Fince u vidokrugu, sa više momenata blage prednosti na njihovoj strani. Dva jako lepa Davidovca oko obruča daju elan publici. Dve protivničke trojke odmah su bile znak Pešiću za novi minut odmora sa koga su se naši vratili jednom Jaramazovom, na poluvreme se otišlo u plusu – 36:34.

Finska se mnogo bolje uvela u drugo poluvreme, teško je reći da li Srbija lošije izgleda u odbrani ili napadu, tek ishod je serija rivala za najvećih devet poena prednosti u periodu u kome je Mitrović jedini strelac u našem timu. Upravo je kapiten iz ofanzivnog skoka prekinuo pomenutu seriju. Ponovo je ulazak Avramović malo prodrmao ekipu, njegovom trojkom vratili smo se na posed zaostatka, ubrzo je nakon ukradene lopte poravnao rezultat. Pojavio se i Petrušev konačno poenterski, saigrači su u odbrani ispratili njega i Avramovića, sopstvenom serijom Orlovi su se do kraja treče deonice popeli za na njih najveću razliku – 58:51.

Ista se nastavila i u četvrtoj, Beslać trojkom iz ćoška vodi na dvocifreni plus, nagradio sebe za odličnu rolu na oba kraja terena. Koš je postao misona imenica za Finsku, šut je stao. Petrušev je položio za plus 16 pre nego što je Valtonen sa linije penala podsetio da i gosti mogu da poentiraju. Jedan kraći period nervoze smirili su koševima Avramović i Gudurić, uz dovoljno koncentracije u odbrani i malo sreće utakmica je relativno mirno privedena kraju.

Kapitenska traka prija Mitroviću, ostao je nadomak dabl-dabla, 19 poena i devet skokova, Avramović je ubacio poen manje uz četiri ukradene lopte. Najbolji strelac Finske bio je Jantunen sa 11 poena.