ABAKošarkaVESTI DANA

Zvezda u naletu kao brzi voz, Partizanu prst na čelo

Crveno-beli suvereno do pobede u prvom večitom derbiju – 90:74 (20:18, 29:30, 21:17, 20:9).

Obe ekipe su počele poenima posle ofanzivnog skoka, Martina i Brodzijanskog. U prvih skoro tri minuta poentirali su samo visoki igrači na obe strane, prvi spolja sa košem je Egzum, njegovo zakucavanje u kontri bilo je Ivanoviću signal za rani tajm-aut. Naneli igra odličnu rolu, pet poena i dve ukradene, na drugoj strani Martin je najbolje počeo. Taj se utisak malčice menja, pretrčao ga je Egzum i sjajno zakucao, pod njegovim faulom. Napadački ne baš sjajna rana faza ali je ritam odličan, žestok, Partizan je dugo u blagoj prednosti. Publika je jednom zamoljena da ne ubacuje na teren, u završnici prve četvrtine sudije su napustile teren. Pred prekid je Ivanoviću sviran faul u napadu, po povratku na teren je odluka preinačena u faul odbrane, poeni su priznati, dodatno slobodno bacanje će morati da izvede neko drugi jer je crnogorski košarkaš povređen napustio teren. U svakom smislu, Zvezda posle dužeg vremena vodi – 20:18.

Gostujući tim je drugi kvartal počeo sa 7:0, Brodzijanski iz ofanzivnog skoka, pa pet poena iz nesportske Petruševa. Ovaj niz prekida Nedović prvom trojkom za crveno-bele večeras, vraća Panter, seriju trojki na obe strane nastavljaju Marković pa onaj koji je i počeo isti, Madar. Kad je i Papapetru ubacio svoju prvu trojku za plus šest činilo se da je momentum na strani Partizana, par grešaka na obe strane terena, posle Dobrićevog ofanzivnog skoka Obradović po prvi put traži tajm-aut. Prava reakcija crno-belih, poludistanca Smailagića, trojka Madara, odbrana pa laki poeni za Papapetrua u kontri, na isti način mora da reaguje Ivanović. Ponovo smo ušli u period kada Partizan dugo vodi, Nedović i Vildoza drže Zvezdu blizu. Propustili su crno-beli priliku da se dodatno odmaknu, Nedović je sa dva pogotka i asistencijom Bentilu za zakucavanje preokrenuo rezultat – 49:48.

Domaćin počinje sa dve dobre odbrane i dva pogotka sa distance, Lazića i Holanda, mora Obradović rano da potroši tajm-aut nezadovoljan igrom svojih igrača. Partizanov napad u ranoj fazi nastavka izgleda katastrofalno, Bentil i Vildoza nastavljaju seriju za dvocifreni plus. Više od tri minuta je trebalo crno-belima za prve poene, postigao ih je Papapetru sa linije penala. Konačno je Partizan počeo i da brani nešto, Egzum je prepolovio minus. Odbrana je pristojna i to odmah daje rezultat, Egzum i Papapetru su napadački vratili goste u život. Dva i po minuta je Zvezda bila bez koša, post prekida sjajna akcija i zakucavanje Petruševa. Ritam je opao u finišu treće deonice, domaća ekipa nosi plus pet na pauzu – 70:65.

Ponovo su crno-beli loše ušli u period, nije to domaćin dovoljno kaznio, iz nesportske za Ledeja samo jedan poen, Vildoza bacanjima vraća plus osam, Holand dvoifrenu prednost. Ledej je na kratko prekinuo taj niz ali je jasno da je momenum ponovo u potpunosti na strani Zvezde. Propušta Partizan prilike da se vrati, Vildoza to kažnjava trojkom. Kad crno-beli nešto odbrane onda napad škripi i obrnuto, Dobrićeva trojka iz kornera izgleda i definitivno lomi meč.

Napadački su i večeras crveno-bele predvodili Vildoza sa 19 i Nedović sa 17 poena, obojica uz po pet asistencija. Što se tiče crno-belih Papapetru je postigao 15 poena, Egzum jedan manje.