ABAKK Crvena zvezdaKK PartizanKošarkaVESTI DANA

Brejk nakon devet godina i neočekivana metla – Zvezda je ponovo osvajač AdmiralBet ABA lige!

Teško da je iko očekivao da će se serija rešiti u tri utakmice, Partizan je potonuo, večiti rival na najslađi način osigurao plasman u Evroligu – 76:82 (18:20, 20:22, 14:17, 24:23).

Iz prvog napada gostiju Lazić je probio i položio pod faulom, Doužer je i treću utakmicu zaredom prvi koji se upisao za crno-bele. Zvezda je bolje počela, realizovali su prva četiri napada, Nedović je postigao prvu trojku, za ranih plus osam i Obradovićev tajm-aut. Domaći su se sa istog vratili sa brzih pet poena Ledeja i Ponjitke, ali to nije promenilo mnogo kratkoročno. Gedraitis je u dva navrata kaznio njihovu anemičnost, ukupno nanizao šest poena, Avramović trojkom i prorodom malo smiruje Partizanovu nervozu u završnici prve četvrtine – 18:20.

Avramović je nastavio sa dobrim potezima i u uvodu druge deonice, obezbedio Smailagiću lako zakucavanje, crno-beli niz od sedam poena prekinuo Tompkins slobodnim bacanjima. Faktor je Gilespi, pod obaa koša, energiju je pretočio u statistički učinak, drži Zvezdu u vođstvu, priključili su se i ostali, svako sa svojim doprinosom. Čim je domaći tim preko Avramovića i Kabokla pokazao malo više smislenosti i energije, Sferopulos to pokušava da preseče svojim drugim tajm-autom u ovom kvartalu. Mitrović i Davidovac kreirali su niz od šest poena, Smit se pojavio prodorom završenim košem i dodatnim slobodnim bacanjem na koje je odgovorio Gedraitis trojkom. Partizan nije niti jednom poveo u prvom poluvremenu, gosti na veliki odmor nose četiri poena viška – 38:42.

Nešto više od 22 minuta je bilo potrebno crno-beli prvi put povedu. Mnogo energičnije su ušli u drugo poluvreme, nagradili su to trojkama Panter i Avramović, jednu je vratio Lazić i prekinuo prazan hod svog tima. Dugo su te trojke bili jedini koševi u trećoj deonici, do isteka njene prve polovine poentirao je još Mitrović. Jagov šut za tri poena se potom ušunjao u obruč, na plus šest za crveno-bele mora Obradović da pozove minut odmora. Partizan je u napadačkom kanalu, gosti u seriji 10:0 i ponovo na do sada najvećih osam poena prednosti do alej-up polaganja Smailagića. Zvezda je u završnici treće četvrtine u ostala bez Gilespija zbog petog faula, to ih nije sprečilo da ponesu sedam poena plusa na treću pauzu – 52:59.

Zvezdin prvi napad u četvrtoj četvrtini okončan je ofanzivnim skokom Mitrovića za devet poena prednosti, Tompkins je zatim vratio trojku Ponjitki. Lazić je polovičan sa linije penala i to je dovoljno za prvo dvocifreno vođstvo. Trifunovićeva trojka je možda veštačko disanje crno-belima koji su ostali bez Kabokla, takođe zbog pet faulova. Nakon nje su malo živnuli napadački, energija Ponjitke podigla je mobilnost, Anđušić sa tri bacanja vratio meč na posed razlike, u narednom napadu probio je, položio pod faulom i pogodio dodatno bacanje za minus dva. Trojka Teodosića i jedno slobodno bacanje Davidovca malo su umirili taj nalet, Partizan ponovo nema rešenja u napadu. Situacija pred poslednja dva minuta kada je Bolomboj promašio drugo bacanje a Gedraitis uhvatio skok oslikava možda i celu seriju, Jago nije to dovoljno naplatio, i on je bio polovičan sa linije penala. Panterov promašaj iz reketa i potom peti faul uveli su domaćina u još težu poziciju pred poslednji minut. I Bolomboj je polovičan za plus šest. Avramović trojkom preko ruke daje nadu crno-belima. Nakon dobre timske odbrane Smit je fauliran ali samo jednom precizan. Zato je Nedović bio siguran na drugoj strani, Lazić svojim bacanjima zaključao meč, Crvena zvezda je ponovo regionalni šampion!

Zvezdini najbolji strelci večeras su Gedraitis i Mitrović, obojica po 12 poena, srpski centar je dodao i osam skokova. Partizanov najefikasniji pojedinac je Avramović sa 17 poena.