Prve dane na novom poslu Ibon Navaro je proveo razgledajući, razmišljajući, ali se u međuvremenu našao prostor za razgovor. Konačno je Španac na Malom Kalemegdanu, navijačima se približio kroz intervju za zvaničan Jutjub kanal.
“Veoma sam počastvovan i zahvalan što sam ovde. Biti deo ovako velikog kluba, ne samo u Srbiji već i u Evropi, velika je prilika za mene. Sve što sam do sada video je izuzetno pozitivno – organizacija je sjajna, ljudi su sjajni, svi se trude da mi pomognu da se što pre prilagodim. Za sada imam samo lepe reči o ovom iskustvu“
Iznenadio ga je poziv Zvezde, ali se Navaro nije previše dvoumio oko prihvatanja istog. Tokom te nedelje je preskao, odlučio da napušta Unikahu, pa se upustio u nešto novo.
“Odluku da napustim Malagu doneo sam tokom nedelje u kojoj smo igrali poslednju utakmicu regularnog dela sezone u Vitoriji. To je bilo u petak, a mislim da me je već u nedelju uveče agent pozvao i rekao mi za interesovanje Crvene zvezde. Iskreno, bio sam iznenađen. Posle toga sam morao da završim sve obaveze u Malagi. Proveo sam tamo četiri i po godine i nosim samo lepe uspomene iz tog perioda, ali osećao sam da je došao trenutak da otvorim novo poglavlje i započnem novu avanturu. Ne mogu da zamislim bolje mesto za to od Beograda i Crvene zvezde“.
,,Možete da zamislite kako je tek treneru”
Naredne sezone na klupama večitih biće dvojica španskih stratega, Navaro je oslušnuo, pogledao snimak mečeva iz prethodnih sezona.
“Znate, postoje zemlje u kojima je košarka mnogo više od sporta – ona je religija. Srbija je jedna od njih. Svi znaju za rivalitet dva velika kluba iz istog grada. Gledate te utakmice na televiziji i pomislite kako mora biti neverovatno biti tamo kao navijač. Možete da zamislite kako je tek treneru. Živeti u mestu gde je košarka više od sporta predstavlja veliko iskustvo“.
Za pohvalu je Navarov način što dolazak među crveno-bele nije doživeo kao pritisak.
“Ne verujem da je ovo pravi pritisak. Pravi pritisak je kada čovek mora da prehrani porodicu i zna da, ako ne radi i ne zarađuje, neće moći to da učini. To je pritisak. Ovo je više pitanje upravljanja očekivanjima, emocijama, odnosima sa ljudima, porukama i osećanjima. Ako je to pritisak, onda je za mene dobrodošao. Pravi životni pritisak je nešto sasvim drugo“.
Razgovor s Teodosićem i filozofija igre
Iz priče bivših igrača s kojima je Navaro sarađivao, stvorila se slika da je reč o sjajnom stručnjaku. Verovatno se javnost dodatno oduševila, pa i dobila potvrdu posle rečenog.
“Mislim da je veoma važno razumeti da igrači, stručni štab i svi ljudi oko tima deset meseci funkcionišu kao porodica. Za to vreme prolazite kroz mnogo dobrih i loših trenutaka i morate da znate kako da ih zajedno prebrodite. Više verujem u to da ljude ubedite da prihvate određenu kulturu rada, vrednosti i principe, nego da im samo naređujete šta moraju da rade. Mnogo je bolje kada se svi posvete zajedničkim vrednostima i principima koji će usmeravati njihove odluke i ponašanje – kako igrača, tako i stručnog štaba“.
Svako neguje svoj stil, negde će trener da se adaptira prema režimu rada igrača. Ugostio ga je Miloš Teodosić, odmah se razmenilo mišljenje.
“Na kraju krajeva, morate da igrate onakvu košarku kakvu vam igrači omogućavaju. Ali svakako, ovo je tim koji je prošle sezone igrao na taj način, a kada je igrao svoju najbolju košarku, upravo je tako izgledao. Razgovarao sam o tome sa Milošem i to je manje-više filozofija koju kao klub i kao tim želimo da negujemo“
Tim Zvezde za narednu sezonu
Odavno se Zvezda posvetila pojačanjima, Navaro je nešto kansije došao, ali je ostalo dovoljno vremena. Nije najvažnije kakav je ko igrač, već njegov karater, crta.
“Imamo određenu ideju. Međutim, kao što sam rekao, tim igra onako kako mu igrači dozvoljavaju. Trenutno smo u fazi traženja pravih igrača, ali i pravih ljudi. Ne samo dobrih košarkaša, već i pravih karaktera. Još smo u tom procesu i ne možemo da razmišljamo previše unapred. Moramo da rešavamo današnje zadatke i pronađemo ljude koji će upotpuniti roster. Tek tada ćemo videti koji je najbolji put do uspeha“.
S nestrpljenjem iščekuje trenutak da uđe u dvoranu punu navijača Crvene zvezde, nekoliko puta je atmosferu osetio u cipelama gosta.
“Jedva čekam taj trenutak. To će biti neverovatno iskustvo i jedan od razloga zbog kojih čovek napušta svoju zemlju, porodicu i mnoge stvari kako bi došao ovde. Nismo došli samo da provodimo vreme. Došli smo da budemo konkurentni, da radimo svoj posao, da uživamo u toj atmosferi i da pokušamo da budemo uspešni“.
Ono na čemu se insistiralo je strpljenje, ali već sada stav trenera raduje. Mala pobeda je i što se od prvog dana maksimalno posvetio obavezama.
“Pokušaćemo da izgradimo sistem u kojem će svi – igrači, stručni štab i svi ljudi u organizaciji – osećati da su važni i da imaju svoju ulogu u uspehu tima. Naravno, za to je potrebno vreme. Trudićemo se da taj proces bude što brži, ali nemamo mnogo vremena zbog rasporeda i obaveza koje nas očekuju. Ipak, kulturu tima možemo da počnemo da gradimo odmah, kroz razgovore i rad tokom priprema. Na tome ćemo početi da radimo od prvog dana“.






