Šejn Larkin mogao bi ovog leta da bude jedan od najzvučnijih aktera prelaznog roka u Evroligi. Posle brojnih spekulacija o odlasku iz Anadolu Efesa, njegovo ime povezivalo se sa nekoliko klubova, među kojima su se najglasnije pominjali Fenerbahče i Crvena zvezda.
Prema ranijim navodima, crveno-beli su bili zainteresovani za iskusnog plejmejkera i navodno spremni da preuzmu deo njegovog ugovora. Ipak, vrlo brzo pojavile su se informacije da Larkin nema nameru da napusti Tursku.
Dodatnu potvrdu takvih navoda dao je i sam košarkaš. U emisiji Evrolige „Off the ReCourt“ govorio je o posebnoj vezi koju je izgradio sa zemljom u kojoj živi već osam godina.
Turska kao drugi dom
Larkin nije krio koliko mu je život u Turskoj promenio pogled na svet.
“Turska mi je dala mnogo toga. Oplemenila me je u svemu, u pogledu na svet, razmišljanju, u životnim željama. To je ono što me pokreće i tera da pokušam da ostavim trag, nešto što će se pamtiti, jer ovo je zaista posebno mesto i mislim da na globalnom nivou ne dobija priznanje koje zaslužuje”, rekao je Larkin.
Potom je objasnio da je i sam bio iznenađen onim što je zatekao po dolasku u Istanbul.
“Mnogi ljudi, kada prvi put dođu ovde i vide šta Turska nudi, ostanu iznenađeni i kažu: ‘Nisam ni znao da ovako nešto postoji ovde.’ Kada sam došao, i sam sam bio takav. Ovo je mesto koje pruža toliko toga, toliko je veliko i puno ljudi. Strast koju ljudi imaju i način na koji brinu jedni o drugima toliko su privlačni da bih se osećao veoma loše kada bih otišao, a da nisam pokušao da vratim makar polovinu onoga što je ova zemlja pružila meni i mom životu”, dodao je reprezentativac Turske.
Larkin je u dresu Efesa postao jedna od najvećih zvezda evropske košarke. Tokom osam sezona osvojio je dve titule Evrolige i ostavio dubok trag u klubu iz Istanbula.
Zbog toga ističe da želi da ostavi nešto iza sebe i van košarkaškog terena.
“To je ono što me motiviše. Zato želim da budem deo zajednice i da ostavim trag. Ako, kada jednog dana odem odavde, budem mogao da kažem da sam dotakao živote dece i ljudi u ovoj zemlji, da sam uradio nešto dobro i pomogao, da nisam samo došao, uzimao i onda otišao, već da sam nešto ostavio”, rekao je Amerikanac.
Jasna poruka o budućnosti
Na kraju je naglasio koliko se oseća prihvaćeno u Turskoj.
“Došao sam ovde i sve što sam dobio zaslužio sam svojim radom. Ali sam se trudio i da uzvratim. Podržao sam ljude koji su podržavali mene. Mislim da je to pošten odnos i da je to pravi put. Za mene je ovo drugi dom, jer nigde drugde na svetu nisam se osećao toliko prihvaćeno, toliko poželjno i toliko slobodno da budem ono što jesam. Ovom mestu dugujem sve i nameravam da mu uzvratim na najbolji način koji znam”, zaključio je Larkin.






